Opis pochodzi ze strony www.navaja.pl

Firma "Ento wydzieliła się w latach 1974-75 z istniejącej wcześniej wrocławskiej wytwórni noży "Pronowo", której Tomasz Nowosad był współwłaścicielem. Siedziba firmy mieściła się we Wrocławiu, przy ul. Kasprowicza 71.
Z "Ento" pochodziły popularne w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku noże turystyczne nazywane popularnie finkami - można je było kupić jeszcze pod koniec pierwszego dziesięciolecia XXI wieku (nowe noże, więc z pewnością były one jeszcze wtedy produkowane). Cechą charakterystyczną pochewek pochodzących z tej wytwórni była wytłoczona na nich głowa łosia. Noże WWM wykonywane były prawdopodobnie z jakiegoś rodzaju stali nierdzewnej, rękojeści z drewna, krążków skóry lub poroża jelenia. Rękojeść posiadała jelec i głowicę wykonaną najczęściej ze stali lub aluminium. Na grzbiecie głowni czasami nacinano piłkę.
Same noże nie posiadały puncy natomiast na pochewkach zamieszczano pieczątkę z pełną nazwą i adresem firmy: "Wytwórnia Wyr. Met. "Ento" Tomasz Nowosad Wrocław ul. Kasprowicza 71" oraz oznaczeniem typu noża i ceną. Innym rodzajem umieszczanej pieczątki była taka, na której widniał, zamiast pełnej nazwy firmy skrótowy napis "T. Nowosad", pozostałe napisy bez zmian.

W 2010 roku firma znajdowała się w stanie likwidacji i na pewno nie produkowano w niej już noży.
Na pochewkach noży WWM "Ento", które można było kupić jeszcze w 2010 roku zamiast głowy łosia tłoczono lilijkę.

W wytwórni noży "Ento" pracował między innymi Andrzej Chełchowski, który z czasem rozpoczął własną działalność w budynku przy ul. Kasprowicza 69(?). W latach 1991-1993 wytwarzał noże na wzór filmowego noża "Rambo".

 

Porównanie do innego modelu, prawdopodobnie z firmy PRONOWO. Model na dole pochodzi z zestawu ENTO