1. Waga noża:
Przede wszystkim nóż nie może być za lekki. Noże do rzucania o wadze ok. 200g są idealne na początek. Lżejsze noże ("pływaki") są trudne do kontroli. W przypadku większych odległości, począwszy od 5 metrów, można użyć cięższych noży, około 250g lub więcej.Jednak będziesz potrzebować sił w palcach jak i treningu by opanować rzucania takimi nożami.
Wypróbuj: Weź nóż do rzucania i złap go kciukiem i palcem wskazującym, ostrze powinno być skierowane do ziemi. Teraz należy szarpać z ramienia, nożem w bezpiecznym kierunku. Jeżeli uchwyt rozchodzi się między palcami, lub nóż nawet spada, jest zbyt ciężki (być może trening może pomóc aby go opanować).
Ogólnie rzecz biorąc, ciężkie noże do rzucania są bardziej stabilne w locie. Ale na początek nie każdy ma siłę potrzebną aby rzucać je dokładnie. Polecam rozpoczęcie od lekkich noży do rzucania, aby wypracować odpowiednie wyczucie, następnie przejść na cięższe noże, dużo łatwiej jest wtedy nauczyć się nimi operować.


Dla początkujących, polecam Gran Lanxador przez Nieto, waży około 200g i wbija w celu mocno.


2. Środek ciężkości noża
Środek ciężkości (COG - Center Of Gravity) powinny być na środku noża do rzucania, plus / minus 1,5 cm. Taki wypośrodkowany nóż będzie robić ładne kręgi w locie. Jeśli środek ciężkości wypada gdzie indziej, na przykład rękojeść jest dużo cięższa, okręgi wykonywane przez rękojeść i okręgi wykonywane przez głownię będą zupełnie inne, przez co kurs lotu będzie dużo mniej przewidywalny.
Jedni mówią, że jest to tylko dodatkowe wyzwanie, inni, że w ogóle nie powoduje to problemów, ale ja nadal preferuję centrum wyważona noży na środku z prostego powodu: Jest łatwiej przejść z jednego noża na inny, jeśli centrum wyważenia będzie takie same.W przypadku noży nie wyważonych centralnie, trzeba opracować nową technikę dla każdego noża z osobna i kazdego noża trzeba się uczyć na nowo. A po drugie tylko noże wyważone centralnie mogą zostać rzucone z rękojeści i ostrza.
Aby znaleźć środek ciężkości połóż nóż na wyciągniętym palcu wskazującym i ustawiaj go, dopóki nie znajdzie się w równowadze.
Istnieją na rynku noże z możliwością regulowania wyważenia. Nie polecam ich, jest zbyt łatwo, aby uzyskać obsesję w dostosowaniu ich wyważenia, plus, rowki do regulacji wyważenia nie są łatwe do czyszczenia i regulator wagi jest podatne na poluzowanie. Jak wyjaśniłem powyżej, w pierwszej kolejności rekomenduję centralnie, wyważone noże. A jeśli na początku nóż nie wbija się jak byśmy tego chcieli, można zmienić odległość lub uchwyt, ale nie nóż.
Dla tych, którzy mimo wszystko upierają się aby rzucać nożami, których środek ciężkości nie znajduje się nie na środku, istnieje złota zasada szeroko akceptowana wśród miotaczy noży: ZAWSZE TRZYMAJ ZA LŻEJSZY KONIEC!

3. Ostrze noża do rzucania
Noże do rzucania nie powinny mieć ostrego ostrza!!! Można się łatwo pociąć podczas operowania nożem, a nóż odbijający się od celu, może stać się naprawdę niebezpieczny. Uchwyty za ostrze jest możliwy tylko wtedy, gdy ostrze jest tępe. Ostrym nożem nie będzie się łatwiej rzucać.
Noże do rzucania często są wykonane z miękkiej stali, dzięki czemu można łatwo je naprawić przy pomocy młotka, jeśli nóż się wyszczerbi lub wykrzywi (np. rzucony w coś twardego :-).


4. Rękojeść noży do rzucania
Ja wolę noże bez specjalnego uchwytu,wykonane z jednego kawałka stali. Rękojeść może być wykonana z tworzywa sztucznego, drewna lub nawet skóry, zamocowane przy pomocy nitów. Ale niektórzy ludzie uważają, że drewniany uchwyt jest naprawdę wygodnym uchwytem.
Jeżeli rzucany nóż wyślizguje się z dłoni zbyt wcześnie (a palce są wystrczające silne), można poprawić przyczepność poprzez umieszczenie taśmy wokół rękojeści, taśmy izolacyjnej lub innego materiału. Aby zapewnić sprawne uwolnienie noża z dłoni, nie należy używać materiału, który jest zbyt szorstki.


Tekst pochodzi ze strony http://www.throwing-knife.com
Tłumaczenie Arkadiusz Ossowski