Szukasz kompletu noży, jednego w teren i drugiego do garnituru, ciekawego fixeda i zgrabnego foldera, lubisz naturalne materiały na rękojeści, cenisz jakość wykonania, nie liczysz złotówek lub euro kupując noże?! Jeśli na każde pytanie odpowiedziałeś tak, znaczy, że ta propozycja jest skierowana do Ciebie.


Niestety nie będzie to recenzja z używania, a jedynie opis i garść fotek. Od dłuższego czasu mam dwa noże firmy Tecnocut, właściciela marki Viper.

Firma Tecnocut, to włoski producent noży. Firma została założona w 1987 roku w miejscowości Maniago.
Cytując ze strony producenta, wstęp do historii firmy:
"TECNOCUT została założona w 1987 roku i rozpoczęliśmy od produkcji noży sportowych pod marką Viper. Od tego dnia naszym celem było kształtowanie wysokiej jakości produktów poprzez łączenie zaawansowanych technologii i procesów produkcyjnych, z jednoczesnym umacnianiem tradycji i umiejętności." Jest prawdopodobne, że moje tłumaczenie nie jest doskonałe, ale chyba oddaje charakter firmy.


Cała historia firmy dostępna pod adresem (po angielsku): http://www.viper.it/en/storia.html

Ja jestem dumnym właścicielem dwóch modeli:
Viper Pointer (u góry na poniższym zdjęciu)
Viper Endless

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Curabitur pharetra dapibus pharetra. Donec interdum eros eu turpis pharetra et hendrerit est ornare. Etiam eu nulla sapien. Nullam ultricies posuere nunc, eget mollis nulla malesuada quis.

Trochę danych na początek:
Długość całkowita 227mm
Krawędź tnąca ok.104mm
Grubość klingi - przy progu 3,7mm, 1cm od czubka 2,5mm
Grubość rękojeści - ok.18mm
Waga noża 161 gram
Waga pochwy 84 gram
Stal N690CO
Twardość stali 58/60 HRC
Okładziny - oliwka
Linia noży - sportivo/tattico
Pochewka za skóry o grubości 3mm

Nóż leży w dłoni idealnie, wszystkie profilowania powodują, że nóż trzyma się bardzo pewnie.
Zaskakuje waga noża, która w przypadku mojego modelu (dostępne są różne rodzaje okładzin) z okładzinami z drewna oliwkowego, daje jedynie 161 gram (producent podaje 165 gram). Więc dla osób nielubiących targać ciężkiego żelastwa przy sobie, to świetne rozwiązanie.
Wysoki szlif i szeroka klinga dodatkowo zwiększają możliwości zastosowania noża.
Nie chciałbym się mocno rozpisywać o wyglądzie, gdyż w przypadku tego noża, stwierdzam, że zdjęcia oddadzą więcej niż "1000 słów".

prev next

Włosy same odpadają, wystarczy przyłożyć nóż do skóry.

 
prev next

Brak niedoróbek, szpar, niedoszlifowanych miejsc, nóż o konstrukcji full tang daje zapas mocy. Okładziny spasowane idealnie.

Viper lubuje się w naturalnych materiałach, zresztą do takiego noża plastik by nie pasował, dlatego pochewka uszyta jest z 3mm, naturalnej skóry.

prev next
 

Po tym jak już nacieszyłem się widokiem Pointera, pomyślałem o kolejnym modelu spod znaku Żmii. Wybór padł na model Endless.
Lubię składaki, ten miał być z założenia nożem "do garnituru", czyli niedużym i eleganckim.
Sam nóż, należy do serii noży collezione/hobbistico, czyli wg.mnie z założenia ma być stylowy i taki właśnie jest. Ja zdecydowałem się na wersję z okładzinami z hebanu. W tym parametrze mamy również do wyboru inne rodzaje okładzin.

W tym miejscu rówież trochę technikaliów:
Długość rozłożonego 117mm
Długość złożonego 95mm
Krawędź tnąca ok.70mm
Grubość klingi - przy progu 2,7mm, 1cm od czubka 2,2mm
Grubość rękojeści - ok.18mm
Waga noża 82 gramy
Stal AISI 440A
Linery za stali AISI301
Twardość stali 55/57 HRC
Okładziny - oliwka
Linia noży - collezione/hobbistico

Mój model wykonany jest ze stali 440A, ale nowsze wersje wykonywane są już ze stali Sandvik 12C27.
Wykończenie, dbałość o szczegóły, mechanika idealne i znów rewelacyjny projekt. Blokadą jest liner lock, resztę szczegółów oddają zdjęcia poniżej.

prev next
 
prev next
prev next

Niestety nie miałem okazji mocniej poużywać obu noży, gdyż, co rusz pojawiał się inny nóż, którego chciałem w pierwszej kolejności sprawdzić. Jedynie Endless był u mnie w kieszeni parę razy. Niemniej przyjdzie czas na mocniejsze poużywanie, mam tu na myśli głównie Pointera.

Na początku tekstu wspomniałem o tym, że niestety nie są to noże budżetowe. Nie są też nożami z najwyższej półki cenowej, ale Pointer na ebayu w najtańszej cenie, to koszt ok.450zł, Endless, to koszt około 60 euro. Ja swoje kupiłem w dużo lepszych cenach ze sklepu coltelli.pl, dzięki użytkownikowi Mars z forum knives.pl, za co mu serdecznie dziękuje. Niemniej obecnie noże te są u niego już niedostępne.

prev next

Jeszcze małe porównanie do kopie wykonanej przez chińską firmę Sanrenmu:

prev next