Kim jest John Bailey?
Jeden z bardziej znanych miotaczy nożem. Ma w swoim dorobku wiele nagród w konkursach (m.in.zdobył dwa tytułu mistrza Świata w szybkim rzucaniu nożem). Zaprojektował kilka modeli noży do rzucania dla firmy Böker:
Starlight i Tan-Kri, projekty dla Boker Baumerk Solingen Germany i Mini Bo-Kri, Beil-AX i Ziel II dla Boker USA
Wszystkie są to noże do rzucania.
Tekst pochodzi z www.throwingknife.com (tłumaczenia Arkadiusz Ossowski).
Przy tym rzucie nóż trzyma si w uchwycie typu "Młot"
Stanowisko:
Twoja prawa noga powinna być z tyłu. Przed nią, zaznacz odległość na ziemi, np.:kamieniem, kawałkiem kijka, kredą, generalnie czym kolwiek. Twoja lewa noga powinna być z przodu, różnica między nimi powinna wynieść około dwóch stóp (twoja stopa rzeczywista, a nie stopa jako miara angielska). Twoje obie stopy powinny tworzyć kąt 45 ° (lewa na godzinę 12, prawa na 13:30 --> pozycji zegara) lub większej. Oba kolana zgięte, zwłaszcza przednia noga. Ciężar spoczywa przede wszystkim na poduszce tylnej stopy (za palcami).
Obie ręce wskazują na cel. Należy je trzymać w luźnej pozycji! Ręce lekko dotykają się wzajemnie.
Rzut:
John opracował ćwiczenia, które uczą mięśni odpowiedniej kolejności ruchu: Wyobraź sobie, że stoisz w podstawowej pozycji, prawym kolanem dotykasz ogrodzenia ogrodu. Po drugiej stronie muru znajduje się gałąź drzewa, które chcesz odciąć nożem. Niestety, gałąź jest daleko po drugiej stronie, więc musisz się rozciągać aby do niej dotrzeć. Teraz postaram sie zamachnąć z nozem tak jak byś próbował uciaż tą gałąź. Najlepiej byłoby, gdybyś miał prawdziwy kij, który spróbował byś ciąć (np.: gałąź trzymaną przez znajomego).
Potrenuj jakiś czas, a teraz wraz z nożem stań przed tarczą, zrób zamach jak ćwiczyłeś wcześniej i po prostu puść nóż w momencie kiedy czubek będzie wskazywał cel...i to wszystko.
A teraz raz jeszcze "esencja" całego ruchu: zaczynając od podstawowej pozycji: prawa ręka z nożem idzie w naturalnym ruchu do góry, aż do momentu gdy łokieć będzie na wysokości barku. Punkty ostrza skierowany musi być do nieba, ręka jest trochę za plecami. Teraz możesz rozpocząć płynny ruch: huśtawkę ręki w kierunku celu, ramie i bark wyciągasz daleko (pamiętaj, gałąź jest daleko!!!). Nóż wypuszczasz z ręki, jak wskazuje dokładnie punktu docelowy. Wykonaj ruch dalej, nazywa się to "podążający rzut".
Aby uzyskać kąt prosty wbicia (lub przynajmniej kąt zbliżony do prostego), przeczytaj szkolenie wstępne.
Również proszę sprawdź odległość do celu tylko i poprawiaj ją co najwyżej 10 cm! Nie zapominaj zaznaczać swojej odległości na ziemi.
Dobierz taką odległość aż w końcu nóż niemal za każdym razem będzie się wbijał w cel pod kątem prostym.