Opis jak i zdjęcia pochodzą ze strony http://www.knifethrowing.info

Chciał bym przekazać podziękowania dla Christofa Weese, za jego czas i pracę włożoną w przygotowanie tej instrukcji,którą ja jedynie przetłumaczyłem i nieznacznie zmodyfikowałem, aby ją uprościć.

Thanks to Christof Weese for his work and time that he spend for preparing this instruction.

Jak łatwo zbudować nóż do rzucania wraz z foto-instrukcją.

Każdy rzucający nożem wpadł kiedyś na pomysł, aby zbudować swój własny nóż do rzucania. Teraz wraz z tymi zdjęciami wykonanymi przez Christofa Weese, łatwo będzie Wam zrobić nóż w piwnicy lub garażu, bez potrzeby korzystania z drogich maszyn.

Materiały:

  1. płaskownik ze stali nierdzewnej, 40x4 mm, przycięty na długość 280 ± 0,5 mm.
  2. arkusz papieru, format A4
  3. kawałek kartonu 1-2mm, format A4


Narzędzia:

  1.     Nożyczki
  2.     Czarny marker wodoodporny
  3.     Imadło
  4.     Piła do metalu, która jest (lub może być) obrócona o 90 ° (patrz zdjęcie nr 18)
  5.     Pilnik do metalu o wysokiej szorstkości, długość 300mm
  6.     Pilnik z jednej strony półokrągły, niewielka chropowatość, długość 300mm
  7.     Pilnik trójkątny (o trójkątnym przekroju)
  8.     Dłuto lub śrubokręt
  9.     Papier ścierny, bardzo drobne ziarna (ziarnistość P180 i ziarnistość P320)
  10.     Jeśli jesteś leniwy, oczywiście można użyć pił, kątówki, a nawet maszyny CNC.

I - Znalezienie odpowiedniej stali

Jak wspomniano powyżej, należy użyć płaskownik ze stali nierdzewnej, profil 40x4 mm i długości 280 ± 0,5 mm. Jeśli możesz, go wyciąć / kupić o dokładnej długości w sklepie to to zrób. Najlepsze stale na nóż, które są generalnie ogólno dostępne, będzie mieć numer EN 1.4301 / AISI 304 (V2A) (= X5CrNi18-10). Jest dostępny w różnych klasach wykończenia powierzchni, od po prostu frezowanej do szlifowanej na wszystkie strony. Ostatni wariant jest nieco cieńszy (2.7mm), ale uczyni życie o wiele łatwiejsze, gdy później będziesz nóż szlifował. Alternatywą byłby płaskownik ze stali nierdzewnej EN 1.4307 numer / AISI 304L (= X2CrNi18-9).

Twój nóż będzie miał wagę około 200g, trochę więcej, jeśli nie skorzystasz z wcześniej polerowanej stali.

II - Projekt

Plan noża, zaprojektowany przez Christof Weese:

PDF (Pobierz lub otwórz za pomocą programu Acrobat Viewer, a następnie je wydrukuj).

Oczywiście można użyć własnego projektu, ale na początku lepiej trzymać się planu zaprojektowanego przez Christofa Weesa.


Podczas drukowania, upewnij się, że nie ma zaznaczonej opcji "pasuje do rozmiaru strony" aktywowanej w opcji drukowania / okna.

Po wydrukowaniu, proponuję, aby sprawdzić czy naprawdę zarys noża ma długość 28cm na papierze. Jeśli wciąż masz problemy użyj kserokopiarki i popracuj z rozszerzeniem / opcja kurczyć, aż do uzyskania kopii z właściwymi rozmiarami.

Dla leniwych - można skorzystać z maszyn CNC w specjalistycznych zakładach zajmujących się obróbką metalu, jednak taka opcja będzie BARDZOOO kosztowna. Teraz przyklej sztywny plan na kawałku tektury.


Następnie wytnij kontur nożyczkamii, upewniając się, że nic nie pozostaje z czarnego obrysu (papier ścierny może być pomocny tutaj). Następnie za pomocą linijki lub kilka krawędzi, by sprawdź środek ciężkości szablonu: powinien być w środku osi wzdłużnej nóża, jest dozwolone 1cm przesunięcie w kierunku wierzchołka. W rzeczywistości, to odchylenie jest nawet pożądane, jak końcówka będzie musiał być później lekko naostrzona.

Za pomocą markera przerysuj kontury na płaskownik.

III - Cięcie

Pamiętaj, aby zawsze mocno zacisnąć w imadle stal, pozostaw tylko 20mm z metalu między piłą/pilnikiem i imadłem. Jeśli zostawisz więcej to cięty metal będzie piszczał bez końca. Gdy zaciśniesz, upewnij się, że przedmiot jest czysty, a także położyć grubą kartkę papieru między szczękami stalowymi i ławki, aby uniknąć zadrapań na powierzchni noża.

Na początku użyj pilnika by wykonać niewielki wcięcie, aby ułatwić rozpoczęcie ciecia piłą. Ważne by na początku zacząć ciąć prosto, jeśli linia cięcia będzie wychodziła trochę poza obrys, nic nie szkodzi, doszlifujesz sobie to potem ręcznie.

Jeśli robi się zbyt mocno na łuku, cięcie staje się trudniejsze, użyj dłuta lub śrubokrętu, sby poszerzyć szczelinę (patrz zdjęcia).

IV - Szlifowanie w celu dopasowania

Korzystając z pilników wyszlifuj nóż, aby wszystkie czarne obryey znikneły. Nie wykańczaj jeszcze końcówki rękojeści!!

Teraz wyszlifuj ukośnie po obu stronach ostrza. Nie szlifuj ostrza na "brzytwę", powinno się zostawić 1-2mm. Nóż do rzucania nie powinien być bardzo ostry by szybko się nie zniszczyć (czym ostrze jest ostrzejsze tym cieńsze i mniej wytrzymałe a podczas treningu Wasz nóż nie raz natrafi na twarde przeszkody). Możecie jedynie czubek trochę mocniej naostrzyć, by nóż łatwiej wchodził w tarczę.


Teraz możesz szlifować pilnikami (najpierw grubszym pilnikiem, a potem cieńszym jak wcześniej) wszystkie kanty i ostre miejsca. Teraz możecie również popracować nad końcówką rękojeści - trzeba zeszlifować tyle metalu aby środek ciężkości był dokładnie na środku (powinno to być w około 14cm noża, ale czasem może to być inna odległość). Najlepiej samemu sprawdzać aby być pewnym. 

V - Polerowanie

Ostatnim etapem jest polerowanie noża, dopóki nawet nie osiągnie błyszczącej powierzchnij i krawędzi. Papier ścierny można nałożyć na drewniany bloczek alby uzyskać lepszą przyczepność i aby łatwiej się szlifowało.

Ciesz się swoim nożem do rzucania !! :-)
Proszę bądź ostrożny i nie rzucaj w drzewa.

Christof Weese (tłumaczenie Arkadiusz Ossowski)