Surowi Jeźdźcy, ang. Rough Riders – potoczna nazwa 1 Regimentu Kawalerii Ochotniczej, jednej z trzech takich jednostek utworzonych w Stanach Zjednoczonych w roku 1898 w związku z wybuchem wojny amerykańsko-hiszpańskiej, ale jedynej, jaka została użyta w akcji.

Armia amerykańska, po zakończeniu wojny secesyjnej ponad trzydzieści lat wcześniej, była bardzo słaba i nieliczna. W tej sytuacji prezydent William McKinley zalecił powołanie pod broń 1250 ochotników, którzy chcieliby wziąć udział w działaniach zbrojnych. Nazywano ich również "Znużonymi Wędrowcami Wooda" (ang. Wood's Weary Walkers) od nazwiska pierwszego dowódcy, pułkownika Leonarda Wooda, bowiem chociaż byli oddziałem kawalerii, walczyli na piechotę. Gdy płk Wood został dowódcą 1 Brygady Kawalerii, stali się "Surowymi jeźdźcami Roosevelta". W roku 1898 było to popularne określenie biorące się od nazwy znanego wówczas spektaklu Buffalo Billa "Buffalo Bill's Wild West and Congress of Rough Riders of the World" (Dziki Zachód Buffalo Billa i zjazd surowych jeźdźców z [całego] świata).
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Surowi_Je%C5%BAd%C5%BAcy (na wikipedi jest również obszerniejszy opis)

Jakiś czas temu natknąłem się niedrogie scyzoryki sygnowane nazwą "Rough Riders".

Trochę poszperałem w Internecie i okazało się, że firma ta ma bardzo szeroki wybór modeli a ceny bardziej niż przyzwoite.
Dlatego nabyłem pierwszy model. Okazało się, że przyjechał do mnie bardzo przezwoicie wykonany nożyk.

Niestety nie znalazłem informacji kiedy firma powstała. Powstała w Ameryce, jednak wszystkie noże wykonywane są w Chinach.
Na jednej ze stron znalazłem informację, że są to najlepiej wykonane scyzoryki z Chin, zbliżone jakością do tych wykonywanych w Niemczech czy USA, przy zachowaniu bardzo niskiej ceny. Rough Rider jest kilka razy tańszy niż Case, lepiej wykonany niż Schrade Imperial, który również wytwarza sporo noży w Chinach.

Rough Rider korzysta ze stali 440A na klingi, hartowanej na 56-58 HRC. Stal nie jest z wyższej półki, ale również nie jest najgorszą, myślę, że mogę ją porównać jakościowo do tej z Victorinoxów. Ładnie wykończona, te modele które miałem w rękach miały położony bardzo przyjemny satyn.
Krawędź tnąca w miarę równa, noże ostre, nie golą, ale ostrość fabryczna bardzo zadowalająca.
Nacięcie pod paznokieć typu krótkiego (short pull).

Firma korzysta również z wielu innych materiałów, które stosuje na okładziny jak: kość (wołowa), różne rodzaje drewna, poroża jelenia, tworzywo podobne do celidoru, jak również kamienie. Szczególnie te kamienne wersję są bardzo interesująco, ale o nich powiem więcej trochę później.
Bolstery wykonane są z niklu, piny z mosiądzu, linery ze stali lub mosiądzu, a tarcze z niklu.

Tarcze są typu herbowego, okrągłe ale także mają takie kształty jak podkowa czy strzelba. Poniżej kilka przykładów.

prev next

Sprężyna w miarę mocna, organoleptycznie Victorinox ma ciut mocniej klikającą, Richartz ciut słabszą, klingi ładnie klikają, a po otwarciu noży bez dodatkowej blokady, czyli slip joint, klinga trzyma się dobrze, przy użytkowaniu, do jakiego tego typu narzędzia zostały stworzone.


Obecnie mam u siebie dwa modele.
RR1082 (na zdjęciu większy model) i RR1390 (mniejszy).

Oba trafiły do mnie w całkiem porządnych pudełkach z krótkimi historyjkami dotyczacymi noży.

prev next

Mniejszy to typ noża nazywany Premium Stock Knife, czyli trzy klingi (clip blade, sheepfoot blade i spey blade), na dwóch sprężynach.

Wymiary:

  •     Długość zamkniętego 96mm
  •     Długość najdłuższej klingi (clip blade) - 68mm
  •     Grubość klingi - ok.1,8mm
  •     Grubość rękojeści - ok.13mm


Obustronny bolster, typu kwadratowego (square), linery mosiężne, trzy piny, również mosiężne, jeden od sprężyn, okładziny z barwionej na żółto kości.

prev next

Nacięcia pod paznokieć w nożach RR posiada dodatkowe ząbkowanie, nie za bardzo rozumiem po co, pewnie aby się trochę wyróżniać, jednak funkcjonalnie nie ma to żadnego uzasadnienia.

prev next

Większy model to już typ noża, nazywany składanym Bowie.

Wymiary:

  •     Długość zamkniętego 137mm
  •     Długość rozłożonego 250mm
  •     Długość klingi 100mm
  •     Grubość klingi ok.2,2mm
  •     Grubość rękojeści ok.12,4mm


Obustronny bolster (kwadratowy i półokrągły), linery mosiężne, pięć mosiężnych pinów, w tym dwa od sprężyny i blokady, okładziny z barwionej i teksturowanej kości (kolor bursztynowy, a teksturowanie tego typu nazywa się jigged).

prev next

Klinga:

prev next

Nóż jest sporej wielkości i jak napisałem wcześniej posiada blokadę back lock:

prev next

Bardzo ciekawy jest składany jelec:

prev next

Porównanie wielkości do innych noży (Victorinox 91mm, RAT I, Mercator, BM 550):

Rough Rider produkuje na prawdę sporo modeli, i długo by się trzeba było rozpisywać nad każdym, ale moją uwagę przykuła seria noży z kamiennymi okładzinami. Różne rodzaje kamieni, tworzą na prawdę bardzo ciekawe, mozaikowe połączenia.
Seria "Stoneworks" + mały wycinek oferty nożyków RR.

prev next