Robert Klaas zajmuje u mnie ważne miejsce. Od dawna jestem pod wrażeniem scyzoryków które ta firma produkowała, w tym miejscu czas przeszły jest zamierzony, gdyż firma obecnie dalej oferuje noże i scyzoryki, ale już nie takiej jakości jak kiedyś. Ale o tym później.

Historia zaczyna się kiedy producent nożyczek nazwiskiem Peter Daniel Pauls żeni się z Johanne Amalie Storsage, której ojciec był twórcą scyzoryków, a dokładnie niewielkich scyzoryków służących głównie do podostrzania ołówków (pen knives).
Wkrótce po ślubie, w roku 1834 Pan Pauls rozpoczął własną produkcję scyzoryków. W 1850 roku, została wysłana pierwsza partia noży do Stanów Zjednoczonych i od razu uznano jego wyroby, za wysoką jakość noży, szczególnie z 3 i 4 głowniami.
Córka Daniela Paulsa wyszła za mąż za młodego producenta nożyczek o nazwisku Frederich Robert Klaas i po śmierci Paulsa jego stara firma została scalona z firmą Roberta pod nazwą "Robert Klaas Company" - ma to miejsce w 1869 roku. Firma zostaje ulokowana pod adresem Solingen-Ohligs, Pfeilstrasse 37. Firma bardzo szybko się rozrasta i zyskuje reputację firmy, której noże są wysokiej jakości. W 1895 roku zostaje zarejestrowana nazwa handlowa, jak i logo "Kissing Crane".
Poza scyzorykami firma produkowała pióra, torby, brzytwy i nożyczki.

W 1896 roku otwarto biuro handlowe w USA, w Nowym Jorku pod nazwą "Max Klaas Company", ale przed rokiem 1940 marka Crane przechodzi w ręce "Metropolitan Cutlery Company" z Nowego Jorku (właścicielem jest Emil Goldman).

W 1897 roku Robert Klaas przechodzi na emeryturę oddając swoją firmę w ręce dwóch synów - Waltera i Ernsta.
W 1917 roku firma buduje własną hartownię, uruchamia produkcję okładzin i innych elementów potrzebnych do budowy noży, dzięki temu uniezależniają sie od zewnętrznych dostawców.
W 1934 roku, z okazji 100-lecia firmy, miasto Solingen przemianowuje nazwę drogi prowadzącej do fabryki, na Robert Klaas Road.

II Wojna Światowa odcisnęła duże piętno na firmie, brak surowców i energii spowodował, że firma niemal zniknęła z mapy. Na szczęście po zakończeniu wojny, dzięki dużemu uporowi i zezwoleniu na pracę z limitowaną liczbą pracowników, firma wraca do produkcji. Trzy lata później produkcja wraca na wysoki poziom.

W 1983 roku firma "Robert Klaas" nabyła markę "Hahn und Henne" albo nazywaną po angielsku "Hen & Rooster".
Warto napomknięć, że firma znana jest również z produkowania noży typu Stilleto.

Firma przechodziła z rąk do rąk, kolejnych pokoleń mimo, że właściciele zmienili nazwisko (córki wychodzące za mąż), firma wciąż działała pod szyldem, nazwiska założyciala firmy.
Hugo Schiesen, prawnuk Roberta Klaas rozpoczał pracę w firmie w roku 1930. Następnie firma była prowadzona przez braci o nazwisku Hans-Gerd (odpowiedzialny za eksport) and Ernst-Jorgen (zaopatrzenie i sprzedaż) Schiesen, szóste pokolenie rodziny Roberta Klaas.

W 2010 właścicielem marki "Kissing Crane" została firma BUDK Worldwide, Inc. of Moultrie, a produkcja scyzoryków została przeniesina całkowicie do Chin, gdzie robione są produkty słabszej jakości, zbliżone do takich marek ja Rough Rider, czy Imperial.

Firma wykonywała noże z wykorzystaniem różnych materiałów, w tym rogu bawolego importowanego z USA.

W 1972 roku wprowadzono system identyfikacyjny dla noży. Dla przykładu oznaczenie:
#2929XIII
Dwie pierwsze cyfry to wzór noża, trzecia cyfra to ilość głowni, czwarta cyfra to rodzaj okładzin, cyfry rzymskie określają rok produkcji.
XI - 1972
XII - 1973
XIII - 1974
itd.

Punce i logo stosowane przez firmy Robert Klaas:

prev next

Mam w posiadaniu dwa noże tej firmy.  Niestety nie interesują mnie nowe modele produkowane w Chinach. Dlatego w posiadaniu mam dwa scyzoryki, wyprodukowane jeszcze w Niemczech.

Pierwszy z nich to scyzoryk typu Sportsman (typ scyzoryka o wielu ostrzach, trochę większy niż tradycyjny nożyk. Bardzo szerokie pojęcie dotyczące wielu modeli scyzoryków).

  •  Złożony długi na 108mm
  •     Rozłożony 190mm
  •     Waga 131 gram
  •     Okładziny z rogu

Scyzoryk wyposażony jest w dwie klingi, nożyczki, otwieracz do konserw i kapsli, rozwieracz, korkociąg.


Punca na scyzoryku:

prev next
Drugi ze scyzoryków to również model typu Sportsman.
  •     Złożony długi jest na 100mm
  •     Rozłożony ma 172mm
  •     Waga - 80 gram
  •     Okładziny z drewna

Punce na nożu:

prev next

Nóż oprawiony jest w drewno jak i posiada mosiężne bolstery z jednej strony.

Nóż jest wyposażony w następujące narzędzia:

prev next

Oba scyzoryki są wykonane bardzo precyzyjnie i mimo upływu lat i używania, nie są zniszczone, nie mają wad materiałówych, okładziny przylegają bardzo pewnie, a sprężyny działają jak nowe.

 

"Robert Klaas" to marka sama w sobie. Piękne i mocno poszukiwane przez kolekcjonerów noże (oczywiście starsze modele).
Na ebayu, czy w wielu sklepach można znaleźć bardzo szeroką ofertę noży tej firmy, jednak nie jest to już ta sama jakość co kiedyś.
Mam nadzieję, że w moim posiadaniu znajdą się jeszcze jakieś modele tej firmy.


Bibliografia:
"Pocket Knives" James F.Parker and J.B.Voyles
"Knife Collectors Guide" Ron Stewart
"Price Guide to collectors knives" C.H Price
"Knives and their values" siódma edycja, Steve Shackleford


Dodano 05.12.2014r.
Należący do mnie przez jeden dzień, przepiękny Kissing Crane:

prev next

I kolejne dwa KK:

prev next
prev next

Nowy Robert Klaas z ciekawymi okładzinami.

prev next