Czasy PRL-u, to okres w którym w sklepach można było kupić różnego rodzaju reklamowe gadżety. Większości importowane do naszego kraju. Chyba najbardziej dostępne były breloczki z reklamami zachodnich marek, takich jak choćby Marlboro.

Ale podczas moich poszukiwań polskich nożyków, udało mi się znaleźć i nabyć trzy noże, reklamowe nożyki-breloczki, które są w kształcie niemal identyczne i związane z polskim przemysłem motoryzacyjnym.

Kto je produkował, nie mam pojęcia, ale musiały być wytwarzane w Polsce.

Poniżej najnowszy nabytek, nożyk z okazji 25 lecia FSO. Przyjmując, że fabrykę wybudowano w 1951 roku, to pochodzi on z 1976 roku.

Od góry:

"Jelcz", czyli fabryka samochodów z Jelcz Laskowic

"Polmo" - za Wikipedią: Zakłady Wyrobów Metalowych „SHL” S.A. – spółka akcyjna mająca swą siedzibę w Kielcach. Zajmuje się produkcją części samochodowych, autobusowych, rolniczych i innych na rynek rodzimy i rynki zagraniczne.
Kielecka fabryka w swojej historii była producentem motocykli SHL (z przerwami w latach 1938–1970) oraz pralek wirnikowych Frania. Zajmowała się także wytwarzaniem elementów wyposażenia wojskowego np. szable, hełmy, kuchnie polowe. Produkowała także dla FSC w Starachowicach szoferki do Starów 20, 21, 25, a od przełomu lat 60. i 70. nadbudowy różnego przeznaczenia (m.in. wywrotki, cysterny i pojazdy Hydromil I i Hydromil II dla Milicji Obywatelskiej do rozpędzania demonstracji) na podwoziach samochodów Jelcz i Star, a także tłoczone elementy karoserii samochodów dla FSO, FSM i innych zakładów.

28.10.2020r. update kolekcji:
Opisy niedługo...