Po raz koljeny podziękowania dla Janusza i jego ogromnej pracy w poszukiwania informacji o poslkich firmach nożowych. Opis ze strony www.navaja.pl

"M.Z.Z Szulc" to założona w 1967 roku przez braci Mieczysława, Zygmunta i Zdzisława Szulców firma specjalizująca się głównie w wykonywaniu kopii dawnej broni palnej i białej oraz ogólnie pojętej metaloplastyce. Firma w latach dziewięćdziesiątych XX wieku, do roku 1998 [1999(?)] zajmowała się zdobieniem na zlecenie nieistniejącej już PWMSK "Souvenir" kordzików MW wz.1952, kordziki takie produkuje się w M.Z.Z. Szulc do dziś, w pracowni mieszczącej się przy ulicy Brzeźnej 3 w Łodzi (2013 r.)
Ostatni z braci Szulc zmarł w 2014 roku.

Noże tej firmy miały drewnianą, lekko wygiętą rękojeść z umieszczonym pośrodku medalionem w stylu myśliwskim. Na głowniach wygrawerowano motywy myśliwskich polowań. Wszystkie noże, które pochodziły z tej wytwórni i które miałem okazję obejrzeć były jednakowe kształtem i rodzajem materiałów, z których je wykonano.
Tego typu noże wykonywane były w firmie M.Z.Z. Szulc głównie w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, firma zamawiała głownie do nich w Gerlachu, nanosiła swoje sygnatury, medaliony i montowała rękojeść.
Również kordziki wytwarzane w M.Z.Z. Szulc wykonywane są na bazie głowni zamawianych dawniej w Gerlachu, obecnie w firmie Gerpol.

Na starszych sygnaturach umieszczano pełną nazwę inicjały i nazwisko właścicieli firmy "M.Z.Z. SZULC" oraz pełny adres firmy, natomiast na nożach pochodzących z późniejszego okresu wybijano puncę "Pracownia Artystyczna Metaloplastyki M.Z.Z. SZULC ŁÓDŹ".


Zarówno medaliony, jak i motywy myśliwskie wytrawiane na głowni były zmienne, widziałem trzy różne medaliony na trzech nożach przedstawiające odpowiednio: głowę jelenia, dzika i sylwetkę psa myśliwskiego, na tym ostatnim medalionie umieszczono dodatkowo napis "M.Z.Z. SZULC ŁÓDŹ".

W katalogu firmy pochodzącym z lat siedemdziesiątych XX wieku i przeznaczonym zapewne dla zagranicznego odbiorcy, zamieszczono noże, które sygnowane były zniemczoną wersją nazwiska Szulc - "SCHULTZ". Inną sygnaturą umieszczoną na niektórych głowniach była inskrypcja naniesiona na dwóch szarfach zwieńczonych koroną: "M.Z.Z. SCHULTZ"-"HANDWERKCT", pod nią umieszczono dwa skrzyżowane pistolety.


W pracowni "M.Z.Z. SZULC" zaprojektowano również kordzik dla absolwentów Wojskowej Akademii Medycznej.

Poniższy nóż ma 240mm długości całkowitej, 3mm grubości klingę, rękojeść z jednego kawałka drewna, mosiężny jelec: