Na początku chciał bym podziękować Panu Skrzypczakowi (http://www.antyki1001.pl), miłośnikowi staroci i zabytków z Leszna, dzięki któremu trafił do mnie kompletny katalog Braci Plucińskich z 1939 roku w formie skanu. Dodatkowo Pan Skrzypczak umożliwił mi umieszczenie jej na mojej stronie.

Katalog był własnością jego dziadka, który działał w branży "żelaźnianej" w Lesznie i którego otrzymał w 1937 roku. Na szczęscie katalog został przekazywany w rodzinie, dzięki czemu ocalał w całości.

Opis jak to dotychczas, ze strony Jasia (www.navaja.pl):

Fabryka stalowych narzędzi Bracia Plucińscy została założona w 1922 roku w Poznaniu przez Leona i Kazimierza Plucińskich. Siedziba firmy znajdowała się przy ulicy Szamarzewskiego 43. Fabryka specjalizowała się w wytwarzaniu noży do maszyn rolniczych i przemysłowych oraz noży rolniczych, kuchennych, stołowych i specjalistycznych (rzeźniczych i szewskich). Noże kuchenne i stołowe tej firmy wytwarzano ze stali nierdzewnej, której zalety szeroko zachwalali właściciele firmy (Codzienna Gazeta Handlowa nr 58, 1934 r.), produkty wytwarzane z tej stali nosiły obok znaku handlowego firmy: napis "PLUTOS" w ramce oznaczenie "Antirosticum".
Firma prawdopodobnie przestała istnieć wraz z wybuchem II WŚ. Leon Pluciński zmarł 29 XI 1954 roku.
Sygnaturą firmy były trzy złączone ze sobą kotwice między którymi umieszczono litery BPP (Bracia Plucińscy Poznań) oraz wspomniana obok sygnatura z towarzyszącą inskrypcją "L & K PLUCINSKI POSEN (lub POZNAŃ)". Ponadto produkty z tej fabryki oznaczano otoczonym ramką napisem "PLUTOS".