Amerykańska firma KA-BAR, istniejąca od 1898 roku, znana jest przede wszystkim z produkcji noży przeznaczonych dla wojska, jak choćby, model USMC, który stał się niemal kultowy.

Ale teraz nie o USMC chciałem napisać, a o modelu TDI Law Enforcement.
Model stworzony dla służb mundurowych, głównie policji jak sama nazwa wskazuje. Nóż ma być z założenia ostatnią deską ratunku, w przypadku, kiedy przyjdzie walczyć wręcz z przeciwnikiem - tak przynajmniej podaje producent na swojej stronie.

Trochę technikaliów:
- stal nierdzewny Aus8 
- twardość stali: 56-58 HRC
- długość głowni (mm): 58 
- grubość głowni (mm): 3 
- długość całkowita (mm): 143 
- waga (g): 110 
- kolor wykończenia: czarny
- rękojeść: zytel
- pochwa z twardego tworzywa ABS, w kolorze czarnym 


Nóż ten ma sporo wersji, ale o tym później, ja wybrałem sobie wersję podstawową z ostrzem gładkim i mniejszym rozmiarze.
W sumie nie wiem dlaczego go kupiłem, od razu jest jasne, że dla przeciętnego użytkownika, nóż jest mało pożyteczny. Policjantem nie jestem, ani bandytom. Niemniej mi się na tyle spodobał, że chyba z czystej ciekawości go kupiłem.
Innym powodem jest to, że darzę sentymentem karambity, a ten nóż trochę mi je przypomina kształtem.

TDI dostajemy z pochewką z ABS-u, o której kilka słów później.
Sam nóż jest bardzo prosty w budowie i zarazem, bardzo przemyślany użytkowo.

prev next

Rękojeść wykonana z zytelu, który jest jednym z "najprzyjemniejszych" w dotyku polimerów. Okładziny skręcone na 3 śrubki na stronę.

Zytel jest dodatkowo z delikatną fakturą "w ciapki", która poprawia pewność uchwytu.

Mimo niewielkiego rozmiaru, nóż trzyma się na 4 palce. Uchwyt jest bardzo wygodny, m.in.ze względu na głęboki finger groove, czyli podcięcie pod palec wskazujący. To nie wszystko, gdyż podcięcie ma również dodatkowo ścięte okładziny, aby uchwyt był jeszcze pewniejszy.

prev next

Mamy również do dyspozycji nacięcia zarówno na grzbiecie, jak i na końcu rękojeści.

prev next

Chwyt noża jest bardzo pewny. Mam spore dłonie, ale pękatość rękojeści była dla mnie niemal idealna.

prev next

Klinga nie jest duża, pokryta czarną powłoką. Nie wiem co do za powłoka, ale jest matowa, czy trwała tego również nie wiem, od ostrzenia patyka nie schodzi.

Powłoka:

Nóż produkowany jest na Taiwanie, co również jest dosyć wyraźnie zaznaczone na klindze. Numer 1480 to wersja tego modelu.

Nóż ma microbevel i krawędź tnącą zrobioną na 15 stopni. Goli bez najmniejszego problemu od nowości.
Krawędź tnąca jest równa, ja miałem delikatne wyszczerbienie od nowości, ale zejdzie pewnie, przy pierwszym ostrzeniu.

prev next

W komplecie z nożem dostajemy pochewkę z ABSu o szerokości 59mm, wysokości 80mm.
Pochewka jest przystosowana, do noszenia pionowo, mimo, że można odkręcić metalową klamrę, która znajduje się z tyłu pochewki, to nie widzę sposobu aby przełożyć klamrę do noszenia pochewki poziomo.

Nóż wchodzi na klik i trzyma się w pochewka bardzo pewnie, żadnego luzu ani niedoróbek. Dobywanie noża również nie przysparza problemów, wystarczy kciukiem zaprzeć o pochewkę i resztą dłoni wyciągnąć nóż.

prev next

Tylnia, metalowa klamra, przystosowana jest do noszenia noża od strony wewnętrznej spodni. Niestety ja w napływie radości nową zabawką, nie sprawdziłem instrukcji, bo przecież, "ja wiem wszystko" i nóż zaczepiłem standardowo do paska. Niestety to spowodowało zahaczenie noża koszulką i odkształcenie klamry. Próbowałem ją dogiąć na kilka sposobów, trochę się udało, ale nie idealnie, dlatego przestrzegam przed noszeniem innym niż zalecane. Chyba, że ktoś dorobi sobie kydex wedle własnego uznania.

Ten typ noszenia jest mało komfortowy, przynamniej dla mnie nóż który mam nosić cały dzień w spodniach uwiera i przeszkadza.
Niemniej rozumiem, dlaczego tak a nie inaczej Ka-Bar wymyślił, aby go nosić.

 

Porównanie wielkości do Victorinox'a 91mm i RAT 1:

Jak już wspomniałem, nóż ma kilka wersji:

Do czego głównie ten nóż jest przeznaczony? Widać mniej więcej na poniższym obrazku:

Jak tu podsumować ten nóż...Na pewno nie jest dla każdego, przyda się policjantom (choć chyba, nie w naszym kraju), wojskowym, jak i osobą układającym wykładziny, lub tym co chcą mieć oryginalny wyglądem nóż do otwierania pudełek czy ostrzenia ołówków.
Dla reszty będzie to tylko gadżet, albo ciekawostka.