J.A. Henckels - jedna z największych i najstarszych firm nożowych na Świecie, która funkcjonuje od przeszło 284 lat.
Obecnie podstawowym produktem firmy, są zastawy stołowe i akcesoria kuchenne, a hasłem przewodnim firmy jest:
" Satisfied customers are our success. Everyone is a customer. " (Zadowoleni klienci są naszym sukcesem. Każdy jest klientem).
Ale cofnijmy się o przeszło 3 wielki.


13 czerwca 1731 Peter Henckels zarejestrował logo "Zwilling" (z niemieckiego "Bliźniacy") jako swój znak towarowy w Gildii Nożowniczej z Solingen. 40 lat później, rodzi się syn Petera, Johann Abraham Henckels (1771-1850), który później zmienia nazwę firmy biorąc swoje nazwisko i inicjały jako nazwę, co było w tamtych czasach powszechnym procederem. Jednak znak firmowy - bliźniacy, pozostało po dziś dzień.

Logotyp firmy jak już wspomniałem, pozostał po dziś dzień niemal niezmieniony. Przedstawia bliźniaków, trzymających się za ręce. Znak ten nawiązuje do znaku zodiaku - bliźniąt.
Od roku 1969 bliźniacy przedstawiani są na czerwonym tle.

J. A. Henckels dosyć szybko otworzył się na inne rynki i pierwszą placówkę handlową otworzył w 1818 roku w Berlinie, sklep w Nowym Jorku powstał w 1883 roku, a następnie rok później w Wiedniu. Również marka Henckels zyskała popularność dzięki pojawianiu się na licznych wystawach i pokazach. Firma pokazała swoje produkty w 1851 roku na Wielkiej Wystawie w Crystal Palace w Wielkiej Brytanii, i zdobyła dzięki temu międzynarodowe uznanie oraz główną nagrodę wystawy. Ekspansja ogólnoświatowa to już XX wiek, w 1909 firma Henckels założył swoją pierwszą filię w Stanach Zjednoczonych, a następnie w Kanadzie, Holandii, Danii, Szwajcarii, Japonii, Włoszech, Francji, Hiszpanii, Chinach. W 2008 roku spółki zależne zostały utworzone w Wielkiej Brytanii i Brazylii.

Nie wiadomo w jakich okolicznościach, ale rodzina Henckelsów straciła firmę, a w 1884 roku, jedynym właścicielem firmy był Friedrich Beckmann.
Ponad to firma omal nie straciła praw do używania znaków bliźniąt, po I WŚ, kiedy to firma została włączona do John Detjens of Stampelton (Nowy York). Jednak już w 1928 roku firma wznowiła swoją działalność korzystając z wcześniejszego znaku firmowego.


Poza wystawą w Wielkiej Brytanii, JA Henckels brał udział również w wielu innych wystawach, gdzie zdobył wiele wyróżnień. Otrzymał nagrody w 1896 w Berlinie, Grand Prix w Paryżu w 1900 roku i Grand Prix w 1904 roku w St. Louis (nagrodę przyznano za nóż długości około 165mm i rękojeścią z drewna różanego), jak również nagrodę w 1915, w San Francisco. Został także nagrodzony Złotym Medalem państwa pruskiego. Henckels otrzymały "Royal warrant of appointment" (nie wiem jak to przetłumaczyć) od Księstawa Austro-Węgierskiego jako dostawca noży - królewskie "certyfikaty" były wydawane dla firm handlowych, które dostarczały towary lub usługi na dworze królewskim lub dla niektórych osobistości królewskich. Taki "certyfikat", umożliwiał dostawcy reklamować fakt, że dostarczają oni swoje wyroby/usługi dla emitenta królewskiego, co było świetną reklamą i prestiżem dla firmy.

Opis firmy po wystawie z 1901 roku w Paryżu, jak i opis noży które zdobyły nagrody:

prev next

Praca w dawnych fabrykach noży i sztućców nie należała do najłatwiejszych. Przeciętny pracownik musiał wykonać 20000 elementów każdego tygodnia. Trzeba było pracować szybko, ale i dokładnie. Stanowiska były ciasne, było duszno, jak i na niektórych wydziałach panowały dosyć szkodliwe warunki pracy.
Pracowano na dużych kołach szlifierskich, które osiągały wielkość dorosłego mężczyzny.

prev next

Kolejne najważniejsze wydarzenia z historii firmy:
1927
Otwarcie biura sprzedaży w Paryżu.

1938
Firma otwiera nowy rozdział wraz z rozpoczęciem produkcji swojego legendarnych, wielofunkcyjnych nożyc kuchennych, ustanawiając nowe standardy w konstrukcji i jakości tego typu asortymentu.


1939
Wynalezienie specjalnego procesu hartowania na zimno (ice-hardening), nazwane FRIODUR®, dla produkcji sztućców ze stali nierdzewnej. Proces ten jest opatentowany przez Zwilling J.A. Henckelsa, a wszystkie produkty korzystające z tej specjalnej metody są odpowiednio cechowane.



1973
Założenie spółki w Japonii.
Wywiad z 2012 roku z prezesem oddziału Japońskiego:
http://www.japantoday.com/category/executive-impac...

1976
Uruchomienie **** czterogwiazdkowej serii noży kuchennych. Został opracowany we współpracy z dobrze znanymi, niemieckimi, zawodowymi kucharzami. Noże te spełniają najwyższe standardy jakości. Obecnie jest to jedna z najlepiej sprzedających się serii noży kuchennych na Świecie.


1989
TWINOX staje się hasłem dla jakości z sektora kosmetycznego.


1995
Utworzenie joint venture w Chinach.
Przejęcie M. H. Wilkens & Söhne wraz z BSF.


2003
Uruchomienie systemu do ostrzenia TWINSHARP®Select.

2004
Zwilling J.A. Henckels przejmuje japońskiego producenta noża Nippa z Seki / Japonia.
Poprzez nabycie North American Tweezerman (firma z branży kosmetycznej), jak również Jaguar Stahlwarenfabrik, Zwilling JA Henckels umacnia swoją wiodącą pozycję, na światowym rynku narzędzi kosmetycznych i fryzjerskich.
Wraz z premierą garnków Zwilling, J.A. Henckels dodatkowo zwiększa swoje wpływy w sprzedaży asortymentu kuchennego.

2005
Zwilling J.A. Henckels otwiera swój pierwszy sklep w Paryżu.

2007
Dzięki przejęciu Tondeo, producenta wysokiej jakości sprzętu fryzjerskiego, umacnia swoją pozycję lidera w dziedzinie profesjonalnych narzędzi fryzjerskich.
Uruchomienie Miyabi Knife: japońskie noże - produkowane w Seki / Japonia.


2008
Przejęcie belgijskiego producenta garnków Demeyere, producenta innowacyjnych naczyń ze stali nierdzewnej, a także firmy Groupe Staub S.A. z Francji. Staub jest tradycyjnym producentem żeliwa i ceramicznych naczyń do gotowania.


2010
Utworzenie joint venture w Rosji.

2011
Zwilling obchodzi jubileusz 280 lat firmy.
Założenie Fundacji Indie Zwilling. Fundacja pomaga niepełnosprawnym.

2013
Otwarcie flagowego sklepu Zwilling w Düsseldorfie.

Kilka materiałów reklamowych:

Można by pomyśleś, że firma która ma miliony, będzie niemal wielbić swojego założyciela, niestety nie do końca tak jest (lub było, nie mam najnowszych wiadomości). Grób rodzinny Henckelsów, zdjęcie z 2005 roku.

prev next

Kilka zdjęć ze sklepu firmowego w Solingen, połączonego z małym muzeum:

http://www.kitchenknifefora.com/threads/my-trips-to-solingen.1119/

prev next

Na rynku nożowym pojawiają się scyzoryki znakowane jako Paul A. Henckels - jest to zupełnie inna firma niż opisywana przeze mnie powyżej i z dużo mniejszą tradycją, robiąca głównie noże reklamowe.

prev next

Wycieczka w fabryce Henckelsa

 

I kilka moich Henckelsów:

prev next