Ganzo jest jedną z chińskich marek której popularność nie słabnie, również na naszym lokalnym rynku nożowym. A jest to spowodowane relatywnie dobrym stosunkiem, jakości do ceny.
Strona producenta: http://www.ganzo-tools.com/

Niemniej jak to często bywa przy okazji modeli Sanrenmu, Enlan, czy właśnie Ganzo toczy się zażarta dyskusja czy kupować, czy nie. Skąd taka dyskusja, a dlatego, że modele te są najczęściej inspirowane istniejącymi już nożami innych producentów.

Czy jest to nóż który można nazwać "podróbką"? Przecież nie ma logo oryginału, często różni się jakimiś szczegółami od pierwowzoru, ale z drugiej strony wyglądem niezbicie nawiązuje do konkretnego modelu... To może nazwać go "inspirowanym", no bo ciężko obecnie wymyślać noże które w mniejszej lub większej części, by nie nawiązywały do istniejących już modeli.

Polemika może być długo prowadzona, i zarówno obrońcy oryginalnych projektów jak i zwolennicy kupowania noży po 10 krotnie niższych cenach niż oryginały, a zbliżone wyglądam nie znajdą porozumienia i wspólnego języka.
I żeby była jasność, osobiście jestem przeciw sprzedaży i kupowaniu podrobionych noży, czyli takich które mają nadrukowane oryginalne nazwy i są kopiowane 1:1.

Ostrzegam wszystkich miłośników Sebenzy, Pana Chrisa Reeve'a aby w tym miejscu wyłączyli ten artykuł, bo napsuje im tylko krwi.

Model Ganzo G717-Y ewidentnie nawiązuje do modelu Sebenza, chodzi głównie o klingę, która jest identyczna jak oryginał (kształtem), jak i ogólny design noża, w tym jego rozmiar jest też taki, jak w Sebenzie, reszta to już modyfikacje firmy Sanrenmu.

prev next

Ale zacznijmy od technikaliów:

 • Długość głowni: 85 mm
 • Grubość głowni: 3,5 mm
 • Stal: 440C
 • Ostrze: gładkie
 • Okładziny: G10
 • Blokada: axis-lock
 • Grubość rękojeści: 16mm
 • Otwieranie: kołek
 • Długość całkowita: 210 mm
 • Długość klipsa: 48mm
 • Waga: 153,5 g

Nóż przyszedł do mnie zapakowany w bardzo gustowne, solidne, czarne pudełko. W środku był nóż i woreczek do przechowywania. Brakowało tylko szmatki, jak w pierwowzorze.

prev next

Po wyjęciu z pudełka nóż robi pozytywne wrażenie. Solidny, okładziny rewelacja, żadne niedoróbki nie rzucają się w oczy, wielkość dobra, nawet dla większych dłoni.

Uchwyt noża pełny, na wszystkie palce. Rękojeść ogólnie dosyć prosta, choć delikatnie profilowana, z podcięciem pod palec wskazujący, z dupką opadającą w dół. Nóż na wszelkie, możliwe sposoby trzyma się wygodnie, nic się nie wbija, nic nie kłuje w dłoń. 

prev next

Okładziny wykonane są z G10. Ja mam w kolorze piaskowym, ale są też dostępne czarne. Skręcane na dwie śrubki, typu torx, pivot również jest skręcony torxem. Rękojeść posiada lanyard hole.
Linery ze stali nierdzewnej.
Okładziny są mocno teksturowane, co poprawia na pewno uchwyt, nawet w przypadku śliskich dłoni.
Klips prosty, bardzo mi się podoba, gdyż jest piaskowany, trochę za mocny, ale lekkie odgięcie pomaga, aby nie urywał kieszeni. Nie odstaje, nie przeszkadza ani nie uwiera w dłoń, nawet przy silnym uścisku noża. Skręcony jedną śrubką, z możliwością przełożenia na drugą stronę rękojeści.
Nóż można nosić tylko "tip up".
Wystaje ponad linię kieszeni około 23mm.

prev next

Klinga wykonana jest ze stali 440C, hartowana na +/- 58HRC jak podaje producent i to by się zgadzało. Sprawdzałem pilniczkami - pilnik 55HRC nie bierze, 60HRC już rysuje klingę.
Klinga piaskowana, co dodaje jej uroku. Do dyspozycji mamy nacięcia na grzbiecie pod palec wskazujący.
Klinga wyposażona w obustronny kołek. W tym miejscu małe rozczarowanie, dostęp do kołka utrudniony przez to, że po złożeniu noża znajduje się on bardzo blisko okładzin i mój kciuk nie ma jak wejść z boku kołka, aby go popchnąć. Przez to muszę kciuka wbić w kołek od góry / po skosie, przyłożyć w to trochę siły i wówczas otworzyć nóż, co jest niewygodne.
Krawędź tnąca szeroka, i bardzo równa. Fabrycznie nie goliła, ale ładnie cięła kartki. 
Nóż ostrzy się dosyć łatwo, nie trzyma ostrości za długo, ale tragedii nie ma.

Fajnym jest też to, że nazwa firmy na klindze jest trawiona wgłębnie.

prev next

Grzbiet klingi zaoblony.

prev next

Blokadę w tym modelu jest axis-lock. Blokada chodzi dosyć łatwo. Ale co przykuło moją uwagę, to to, że nie klikała tak ładnie, jak w przypadku choćby Benchmada 550, którego ubóstwiam.
No to sprawdziłem jak trzyma. Kilka uderzeń grzbietem o drewniany kołek i klinga się zamyka, aż strach o place. Uderzenia wcale nie były aż tak mocne. Czyli niestety blokada zapada relatywnie płytko. Benchmade przy dużo mocniejszych uderzeniach trzema blokada bez problemu klingę.

prev next

Jak oceniam ten nóż? Hmmm nie uwzględniając podobieństw do Sebenzy, nóż mi niestety nie przypadł do gustu.
EDC-owałem go miesiąc i największym minusem jest jego waga - ponad 150 gram czuje się niestety w kieszeni. 
Do tego dochodzi niepewna blokada i słaby dostęp do kołka, a ja lubię szybko otwierać foldery :-).
Na plus - wykończenie, materiały i oczywiście cena - w Polce około 110 zł (stan na maj 2014 roku), Ebay to cena 30 dolarów i dostawa z Chin za darmo.
Jednak ja wracam do BM 550.

Więcej zdjęć:

prev next