Wielkie podziękowania dla Sławka "mercano" za udostępnienie zdjęć jego imponującej kolekcji GAK-ów.

GAK - German Army Knife, czyli nóż armii niemieckiej.

Wielowarstwowy nóż o długości 108mm jest również wyjątkowy ponieważ, wszystkie narzędzia otwierają się w tym samym kierunku, co oznacza, że pivot jest na samym końcu noża (na górze). To sprawia, że są to bardzo intuicyjne i łatwe w obsłudze noże.

Ten projekt został ostatecznie zastąpiony 111mm jednoręcznym GAK'em o nazwie Trekker.


Historia:
108mm GAK został wyprodukowany po raz pierwszy w 1976 roku i był stosowany do 2003 roku, kiedy to wprowadzony nową serię [ Trekker | 111 OH GAK ]. Według Victorinox, GAK ( 0.8770.04 ) był produkowany przez Victorinox tylko od 1976 do 1986 roku. W 1985 został dodany do pilnik do piły. Od 1986 do 1997 Victorinox dostarczał części do noża, do firmy Adler Messer GmbH.


GAK był pierwszym modele 108mm, a został wyprodukowany zgodnie ze specyfikacją w ramach kontraktu dla armii niemieckiej . Był to pierwszy nóż Victorinox, gdzie okładziny są nylonowe zamiast fibrowe czy z celidoru, a takżę wprowadził unikalną piłę do drewna, z otwieraczem do kapsli / kombi - narzędzie.

Armia niemiecka korzystała czasami z produktów innych firm, ale konstrukcja Victorinoxa była najlepsza. Seria 108mm, okazała się być bardzo dobrym projektem, a 108mm noże stały się nożami kolekconerskimi. Projekt jest uważany za dobry przykład prostoty z doskonałą funkcjonalnością i trwałością i stały się początkim innych modeli takich jak Trooper (wersia cywilna), czy seria Safari.
Wiadomości ze strony: http://www.sakwiki.com/tiki-index.php?page=GAK


Poza Victorinoxem noże te produkowane są przez wiele firm, w lepszej lub gorszej wersji.
Poniżej prezentuję zdjęcia dzięki uprzejmości kolegi z forum knives.pl Sławka "mercano"
Źródło:
http://forum.knives.pl/index.php/topic,113066.0
http://forum.knives.pl/index.php?topic=117740.0

prev next