EKA - szwedzka firma, która od ponad 133 lat produkuje noże i z powodzeniem sprzedaje je na całym Świecie.

Firma została założona w mieście Eskilstuna, której historia sięga średniowiecza. Jednak historia związana z kowalstwem, zaczyna się w 1659, kiedy to powstało miasto Karl Gustavs Stad ("Miasto Karla Gustava") zbudowane wokół kuźni, mistrza kowalstwa Reinhold Rademachera, gdzie powstawały armaty i mniejsza artyleria.

Karl Gustavs Stad zostało wolnym miastem w 1771 roku, i w tym samym roku, producenci i rzemieślnicy mogli tworzyć swoje warsztaty i fabryki, a ich wyroby były wolnye od podatku. Miasto zostało połączone z resztą Eskilstuna (początkowo był to klasztor, przekształcony później w siedzibę królewską) w 1879.


Miasto rozrastało się najszybciej w czasie rewolucji przemysłowej i stało się jednym z najważniejszych miast przemysłowych w Szwecji, zdobywając przydomek "Stålstaden" ("Miasto stali"). Oprócz broni palnej, w mieście produkowano również sztućce, nożyczki, klucze, narzędzia, maszyny i instrumenty precyzyjne. Jako hołd dla przemysłu stalowego, postać pracownika stali zostało umieszczone w herbie miasta. Eskilstuna jest czasami nazywany Sheffield Szwecji.

W Eskiltunie miało siedziby wiele firm produkujących noże, jak: Erik Anton Berg (1880-1920), John Engstorm (1874-1895), Carl Victor Osterborg (1920-1945), Emil Olsson (1892-1968) i wielu, wielu innych.
Ale chyba najbardziej znaną firmą produkującą noże i jedyną która do dziś istnieje w Eskilstunie, jest firma założona w 1882 roku pod nazwą Hadar Hallstroms Knivfabriks (od imienia i nazwiska założyciela).

Początkowo firma głównie eksportowała noże do Stanów Zjednoczonych. Jednak niemal od samego początku (ok.1891 roku) noże były znakowane "SWEDEN", co było synonimem wysokiej jakości.
W 1917 roku firma Hallstrona została odkupiona przez Johna Elmquista, który to zmienił nazwę firmy na "Eskilstuna Kniffabriks".
W 1925 roku zmieniono pisownię na Eskilstuna Knivfabriks i KNIVBOLAGET (ta nazwa była używana do 1944 roku).
Znak EKA również zmieniał się na przestrzeni lat.

John Elmquist zmarł w 1946 roku, a firmę przejął jego zięć - Torbjorn Evrell, który był inżynierem i który w 1952 roku, zmodernizował fabrykę zastępując stare, napędzane wodą maszyny, nowymi, napędzanymi silnikami elektrycznymi.

prev next

Ale to nie jedyne zmiany jakie wprowadził. Usunął z oferty część modeli, zastępując je nowymi, w tym scyzorykami reklamowymi.
Szczególnie modele reklamowe stały się hitem firmy EKA, a zamówienia wpływały z rynku lokalnego jak i z zagranicy.
Kiedy Elmquist doprowadził do podupadnięcia firmy z powodu braku innowacyjności, tak Evrell wyniósł firmę na szczyt popularności i innowacyjności (sam wymyślił wiele patentów dla noży firmy EKA).

Evrell był prezesem firmy do 1985 roku, kiedy to władzę przejęła jego córka, Karina Ingelson. Mimo to, Evrell był przez kolejne 10 lat doradcą, przede wszystkim w sprawach dotyczących rozwoju produktów.
Zmarł 22 kwietnia 2008 roku w Eskilstuna.

Hity eksportowe, czyli modele reklamowe (1968 1967, 1964, 1960, 1950 rok):

prev next

Włodarze firmy EKA powtarzają, że są trzy podstawowe wymogi dla produkcji wysokiej jakości noży:

1. stali noża musi być wysokiej jakości. EKA korzysta ze stali nierdzewnej Sandvik, czyli 12C27.
2. twardość noża musi być na poziomie 57-59 w skali Rockwella.
3. krawędź tnąca musi być dobrze wykonana. Aby zagwarantować trwalszą ostrość, noże są ostrzone na kąt 40 stopni.

Kilka patentów firmy EKA (kliknięcie na nazwę przeniesie to strony zewnętrznej):
Swede 38
Swede 60 (backlock)
Swede 88 (rękojeść z jednego kawałka drewna)


Źródła:

Scyzoryk firmy EKA, który dostałem od Janusza (Junasz z forum knives.pl) w prezencie za który serdecznie dziękuję:

prev next

Nowa EKA trafia do mnie. Wersja dosyć podstawowa, co ciekawe, sprężyna posiada na grzbiecie nacięcie, które ma służyć za pilnik do paznokci.