Po raz kolejny opis ten nie powstał by bez pomocy Janusza i jego kopalni wiedzy, czyli www.navaja.pl

Na początku XX wieku firma miała hurtownię przyfabryczną (ul. Piesza 1)  i cztery magazyny (sklepy) w Warszawie przy ulicach: Senatorska 6, Marszałkowska 83 i 129 oraz przy skrzyżowaniu ulic Brackiej i Widok. Tuż przed wybuchem II Wojny Światowej fabryką kierował Wojciech Bieńkowski (syn/wnuk założyciela fabryki?). Po wojnie wytwórnia została upaństwowiona.
Wojciech Bieńkowski (syn/wnuk?) nie zrezygnował i założył warsztat ostrzenia noży, który mieścił się w Warszawie przy ulicy Wilczej 60, po nim warsztat prowadził przez około 30 lat jego syn, który przeniósł siedzibę zakładu na ul. Konwiktorską 4 (2 połowa XX wieku). Firma działała jeszcze w 2010 roku, kierował nią prawnuk(?) założyciela, a jej siedziba mieściła się przy ulicy Fosa 3, jednak nie zajmowano się już w niej produkcją noży.
W firmie tej wyrabiano noże, brzytwy i prawdopodobnie również sztućce, w okresie swojej świetności miała sklepy nie tylko w Warszawie ale i w Łodzi, przy ulicy Piotrkowskiej.
Rodzina Bieńkowskich sygnowała swoje wyroby znajdującą się na szarfie inskrypcją "S.Bieńkowski Łódź" z umieszczoną nad nazwiskiem koroną, puncą "Bieńkowski" wraz z koroną, sygnaturą umieszczoną na szarfie "W. Bieńkowski i Synowie" zwieńczoną koroną,, puncą "Bieńkowski" wraz z koroną oraz sygnaturą "S.Bieńkowski Warszawa Łódź".


Fabryka noży "S. Bieńkowski" należała najprawdopodobniej do członka rodziny Bieńkowskich, dlatego też zamieszczam ją w tym opisie, nie jestem w stanie jednak na tą chwilę określić, kim S. Bieńkowski był dla Wojciecha Bieńkowskiego (twórcy marki Bieńkowski). Być może był to jeden z jego synów, który się uniezależnił.

 

Stare zdjęcia przedstawiające fabrykę Bieńkowskiego (budynek dawnego kościoła):zdjęcie wkrótce.