Termin "Barlow" ma dwa znaczenia, jeśli mamy na myśli noże kieszonkowe. Po pierwsze, jest to styl scyzoryka. Po drugie, w Stanach Zjednoczonych istniała firma o nazwie "Barlow", która produkowała i importowała scyzoryki, breloki, klipsy do pieniędzy i inne wysokiej jakości produkty podarunkowe i umieszczała na nich swoje logo.

prev next

1. Co oznacza właściwie określenie scyzoryk w stylu "Barlow"?

Nóż typu "Barlow" ma jedno lub dwa ostrza, spory bolster i wygodną rękojeść w kształcie łezki, gdzie ostrze lub ostrza są przymocowane do jego węższego końca. Pomimo tego, że pierwszy nóż typu barlow został wyprodukowany w Sheffield w Anglii w okolicach roku 1600, wkrótce potem został skopiowany przez kilka amerykańskich sklepów i stał się tak samo amerykański jak "szarlotka". George Washington słynął z tego, że miał swój nóż Barlow (historia opisana ciut niżej). Barlow od dawien dawna były cenionym przez młodych amerykańskich chłopców przedmiotem. Przynajmniej jeden utwór muzyczny został napisany o nożu barlow, a Mark Twain pisał o nożu Barlow w swojej książce "Tom Sawyer i Huckleberry Finn" w 1876 roku (wrzucam tekst oryginalny, gdyż brak mi umiejętności do jego w miarę wiernego przetłumaczenia). Rozdział 8:

Tekst oryginalny:

“Mary gave him a brand-new “Barlow” knife worth twelve and a half cents; and the convulsion of delight that swept his system shook him to his foundations. True, the knife would not cut anything, but it was a “sure-enough” Barlow, and there was inconceivable grandeur in that – though where the Western boys ever got the idea that such a weapon could possibly be counterfeited to its injury, is an imposing mystery and will always remain so, perhaps.”

“All the stores was along one street. They had white domestic awnings in front, and the country-people hitched their horses to the awning-posts. There was empty dry-goods boxes under the awnings, and loafers roosting on them all day long, whittling them with their Barlow knives; and chawing tobacco, and gaping and yawning and stretching – a mighty ornery lot.” 

 – The Adventures of Tom Sawyer

Historia noża Barlow jest dysyć trudna do wyśledzenia. Co najmniej cztery amerykańskie rodziny o nazwisku Barlow twierdzą, że wymyśliły nóż Barlowa. Według Laurence'a A. Johnsona (1) nóż Barlowa został prawdopodobnie wyprodukowany po raz pierwszy przez Obadiaha Barlowa w Sheffield w Anglii około 1670 roku. (2) Wnuk Obadiah, John Barlow, dołączył do firmy około 1745 roku i to on był głównie odpowiedzialny za rozwijanie eksportu noży Barlow do Ameryki. Inne źródło mówi, że nóż Barlow mógł być po raz pierwszy zrobiony przez Luke'a Furnace'a z Stannington, która w XVIII wieku był małą wioską na obrzeżach Sheffield. Nazwisko Luke'a Furnace'a występuje w katalogach Sheffielda z 1774 i 1787 roku, ale nie w katalogu z 1797 roku, więc prawdopodobnie już nie żył. Na swoich nożach umieścił znak "1760". Oryginalny Barlow, od którego nazwiska wzięła się nazwa noża, pracował w Sheffield w tym samym czasie, co Luke Furnace. W 1823 r. w Sheffield, w Anglii, związek producentów noży i innych zestaw (cutlery) opisuje Samuela Barlowa z Neepsend (nazwa ulicy). Na przedmieściach Sheffield w Stannington Barlow Bros. jest wymieniony jako cutlery. (3)
Zamysł i projekt noża został tak pomyśany, aby był  on dobrze zahartowany, przez co niezawodny, a jednocześnie niedrogi. Aby utrzymać niską cenę, klinga była wykonana ze stali wysokowęglowej, a rękojeść z kości, jednocześnie nóż był wykończony dosyć zgrubnie, nie był polerowany, aby wykończenie zajmowało jak najmniej czasu. Żeby ciut zwiększyć wagę noża, bolster był duży i dosyć gruby. Oryginalne Barlowy miały tylko jedno ostrze. Obecnie mają dwa, jak i więcej uwagi poświęca się ich wykończeniu i polerowaniu.

John Russell mógł być pierwszym Amerykaninem, który produkował noże Barlow. Firma John Russell Company, obecnie Russell Harrington Cutlery Company z Southbridge, Massachusetts, po raz pierwszy wyprodukowała masowo noże Barlow w ich fabryce w Greenfield w stanie Massachusetts w 1875 roku. Wówczas już amerykańska fabryka mogła produkować te noże taniej i szybciej dzięki przewadze technologicznej (Rewolucja Technologiczna). Nazywano je nożem Russella Barlowa, a zamiast słowa BARLOW na bolsterze, ostemplowano je znakiem Russella, czyli literą "R" ze strzałą przez nią przechodzącą. Dziś Barlowy Russella są cennymi modelami kolekcjonerskimi. (2)

Warto również wspomnieć, że noże ze znakiem Russella produkowano również w Solingen w Niemczech.

Obecnie kilka firm produkuje noże typu Barlow, a są one sprzedawane na stronie: www.barlow-knives.com. Case, Bear & Son, Boker, Robeson i Rough Rider wszyscy ni obecnie noże w stylu Barlow. Noże barlowskie Russell'a przestały być produkowane około 2009 roku.

Jak Gorge Washington posiadł swój nóż i kiedy Barlow stał się amerykański.
George Washington otrzymał od swojej matki mały nóż Barlow, rzekomo jako nagrodę za posłuszeństwo chłopca. Nóż ten znajduje się obecnie na wystawie w Masońskim muzeum w Aleksandrii w Wirginii (George Washington Masonic National Memorial in Alexandria). Replika została wykonana przez nowojorskiego producenta noży, Camillusa.

Ta historia bez wątpienia jest częścią apokryficznej opowieści, która sugeruje, że podczas pobytu w Valley Forge, George Washington zlecił lokalnemu nożownikowi, Barlowowi opracowanie noża dla swoich żołnierzy. I tak się składa, że wówczas narodził się nóż Barlow. Nie jest to oczywiście prawdą, ponieważ zarówno wynalazca, jak i podstawowa forma noża Barlowa były brytyjskie. Ale opowieść ujawnia bliski związek USA z nożem Barlowa i pomogła w ustanowieniu Barlowa jako typowo i klasycznie amerykańskiego, mimo, że ma brytyjskie pochodzenie.

2. Firma Barlow, kilka słów.

Firma Barlow, produkująca m.in. scyzoryki, pośród innych przedmiotów przeznaczonych na prezenty o wysokiej jakości, powstała około 1930 roku w Stanach Zjednoczonych
W 2003 roku Barlow przestał oferować swoje produkty z wieczną gwarancją. Około roku 2005 Barlow został kupiony przez giganta branży reklamowej, firmę Norwood. Norwood utrzymywał linię noży Barlow, ale stopniowo zaczął używać loga "Norwood" zamiast logo "Barlow".
Barlow-Norwood sprzedaje wyłącznie swoje produkty za pośrednictwem dystrybutorów produktów promocyjnych,
jak Advantage-Advertising, LLC. Ich noże są dostępne na stronie www.logo-knives.com, należącej do Advantage-Advertising, LLC.

Ciekawostki.

James Fenimore Cooper, w The Pioneers, 1823, wspomina nóż Barlow w rozdziale 8:

          Under his direction, Monsieur Le Quoi made some purchases,

          consisting of a few clothes; some groceries, with a good deal of

          tea and tobacco; a quantity of ironware, among which was a large

          proportion of Barlow’s jack-knives,...


Piosenka Doc Watsona:

            When I was a little boy,

          I wanted a Barlow knife.

          Now I want little Shady Grove,

          To say she'll be my wife.


Barlow był najczęściej noszonym amerykańskim nożem, do czasu pojawienia się modelu "Trapper", który przejął sporą część rynku noży kieszonkowych.

Źródła:

(1)Laurence A. Johnson article, “The Barlow Knife”, The Chronicle of the Early American Industries Association, Inc. ,June 1959

(2)The History of the John Russell Cutlery Company, 1833-1936, published 1976, Bete Press

(3)The Heritage of English Knives, David Hayden-Wright, 2008

www.ebay.com

https://www.amazon.com/New-Barlow-Pocket-EcoGift-Closed/dp/B074KNZM3H

http://coolmaterial.com/feature/barlow-knife-history/

https://www.antiquesnavigator.com

http://iknifecollector.com/profiles/blogs/the-barlow-knife-an-appreciation