Miejsca takie jak Scheffield czy Solingen, są doskonale znane każdemu miłośnikowi noży, szczególnie kieszonkowych. A jak wiele osób kojarzy Little Valley, w stanie Nowy Jork? Już z pewnością mniej. U mnie było podobnie. Kojarzę kilkunastu producentów pochodzących ze Stanów Zjednoczonych, ale nie szczególnie znam lokalizacje z jakich miejsc oni pochodzą, albo gdzie w USA były ulokowane zagłębia producentów noży, czy brzytew.

Już jakiś czas temu trafił do mnie stary nóż, żeby nie powiedzieć bardzo stary, który nie ma żadnych oznaczeń, a jedynie nr patentu 14391. Wtedy udało mi się znaleźć informację, że nóż mógł zostać stworzony przez manufakturę o niemiecko brzmiącej nazwie, ale z pochodzenia amerykańskiego: KORN. Firma ta tworzyła głównie brzytwy, ale wszystko wskazywało, że również noże kieszonkowe, których wzory były powielane na patentach. Niedawno jednak okazało się, że się myliłem, patent należy do innej firmy, ale jednocześnie historia, jak i wątki poboczne, powiązane z firmą Korn, wydają mi się na tyle ciekawa, że warto o niej napisać kilka słów. Smaczku dodaje fakt, że założyciel urodził się w Breslau (Wrocław obecnie, dla nie wtajemniczonych).

Mój nóż:

Zacznijmy jednak od początku. Firmy takie jak Union Cutlery (obecnie Ka-Bar) – miejscowość Olean, Cutco Cuttlery – Olean, Robinson Knife Company - Springville, Case Bros. również Springville, Burrell Cutlery Co. - Ellicottville, Schatt & Morgan (Queen’s Cuttlery) z Gowandy, C. PLATTS & SONS z Gowandy, J.B.F. Champlin and Son z Cattaraugus (wcześniej Little Valley), Cattaraugus Cutlery Co. z Cattaraugus. Co mają ze sobą wspólnego te wszystkie manufaktury i miejscowości? A to, że są ulokowane w bardzo niewielkiej odległości od siebie, w hrabstwie Cattaraugus (ciekawostka – nazwa oznacza brzydko pachnące brzegi, ze względu na gaz ziemny, który ulatniał się z pobliskich potoków), a obszar ten zwany był “The Village of Knives”. Około 70 producentów noży, sztućców, czy zastaw stołowych były położonych w bardzo niewielkiej odległości od siebie (wciąż w tym rejonie działają duże firmy jak Ka-Bar, Ontario Knife, Cutco, czy W.R. Case & Sons), ale skupmy się na miejscowości położonej 21 mil od Gowandy o nazwie Little Valley. Miejscowość ta ma obecnie nieco ponad 1000 mieszkańców (2020 rok). Niestety liczba ta maleje, bo jeszcze w 1989 roku było ich ponad 1800.

Little Valley znana była jak „cutlery town”. To tutaj miały swoje siedziby takie firmy jak J.B.F. Champlin and Son, Case Manufacturing Co., Standard Knive Co., Little Valley Knife Association Co., Case, Kinfolks, Case Bros.Cutlery Co., czy…G.W. KORN.

George William Korn urodził się w Breslau w 1846 roku. Kiedy wyjechał do Stanów Zjednoczonych w wieku 19 lat, wpierw osiedlił się w Buffalo. Początkowo pracował dla August Weck, gdzie uczył się fachu produkcji wyrobów nożowych. Korn był człowiekiem który miał w głowie mnóstwo pomysłów i dryg do innowacji. Pierwszy patent z jakim udał się do biura patentowego, były nożyczki (buttonhole scissors – nożyczki do wycinania otworów pod guziki) około roku 1881. W niedługim czasie wiele osób dostrzegło u Korna talent i dryg do wynalazków, jednocześnie on sam uczył się, jak wygląda prowadzenie produkcji i firmy z branży nożowej.

Nożyczki wg patentu Korna:

W marcu 1883 roku otrzymał potwierdzenie patentu nr 273-858, na „fly-opening knife” , jeden z wcześniejszych patentów jakie są znane, na nóż sprężynowy.

9 października 1882 roku, Korn zarejestrował patent 283-900 (zaakceptowany 28 sierpnia 1883)  na otwieracz do butelek (zamykanych korkiem) - nóż pokazuję na końcu artykułu, bo jest ciekawym wynalazkiem. Patent został zarejestrowany również w Niemczech dla „Korkenzieher”, nr 21125 (8 luty 1883).

Co najmniej jeszcze dwa patenty Korna dotyczą produkcji noży, nóż sprężynowy (306-839), jak i inny patent, dla rękojeści tegoż noża.

Pewnego dnia Korn poznaje E.E.Kelly, który jest przedstawicielem handlowym firmy Cattaraugus Cutlery Co. i z którym wchodzi w cichy układ. Ta znajomość przyczyniła się, do poznania Tint Champlina, który był synem i współzałożycielem firmy J.B.F. Champlin & Son i Cattaraugus Cutlery Co. a który staje się obok żony Korna (Pauline), wcześniej poznanego E.E.Kelly, jak i trzech innych osób, dyrektorem firmy G.W.Korn Manufacturing Co. To on przekonuje Korna by zamiast w Chicago, firmę ulokować w Little Valley.

19 maja 1900 roku zostają podpisane dokumenty założycielskie i tak imigrant z Europy, zostaje właścicielem firmy w Stanach. Przyszłość firmy maluje się w jasnych barwach, koniunktura jest dobra, prasa rozpisuje się, że firmy z łatwością będą rozwijać swoje biznesy, w tym wliczając eksport.

Można przypuszczać, że Korn sprzedał część ze swoich wczesnych patentów na samym początku swojej działalności, dla pozyskania kapitału. Firma G.W.Korn produkowała jedynie brzytwy, flagowym produktem była brzytwa „THE REAL RAZOR”, jak i akcesoria do golenia. Biznes przez pierwsze lata rozwijał się dobrze, produkty były wysokiej jakości, a sprzedaż dobra. Firma nie produkowała żadnych noży, przynajmniej nie udało mi się znaleźć noży, które by wyszły bezpośrednio z firmy G.W.Korn.

Z czasem jednak, giganci tacy jak Gillette, American Safty Razor Co. i inni producenci, prowadzili bardzo mocno ekspansję na rynku, jak również pojawiały się nowe akcesoria do golenia, które wypierały często tradycyjne brzytwy.

7 czerwca 1919 roku, w wieku 73 lat, umiera Korn, a firma przechodzi w ręce E.E.Kelly.

Niestety firma wciąż nie radzi sobie z konkurencją, zostaje podjęta ostatnia próba ratowania biznesu, poprzez zaciągniecie pożyczki w kwocie 1500 dolarów, niestety to nie pomaga i w końcu w 1925 roku firma zawiesza działalność, a początkiem 1926 zamyka się całkowicie.

Udało mi się znaleźć noże oznaczone nazwą KORN PATENT u takich producentów jak Cattaraugus Cutlery Co., HENRY SEARS & SON, Cromwell Criterion z Sheffield. Jednak wszystko wskazuje na to, że są to modele robione na patencie Korna, z których on sam nie korzystał. Nie mniej jego patenty z pewnością, przyczyniły się do rozwoju kolejnych noży sprężynowych na rynku amerykańskim.

Nóż do odkorkowywania:

Chyba najciekawszym jest nóż, opisany jako KORN PATENT, ale bez podanego producent który zawiera miniaturowe obrazki. Wyposażony jest w mechanizm naciągowy z koronką i tzw. soczewkę Stanhope'a. Patrząc w stronę źródła światła przez kolisty otwór w górnej części widoczne są erotyczne zdjęcia, które można zmieniać przekręcając obręcz naokoło soczewki. Ten rodzaj soczewki dopracował w 1857 roku fotograf René Dagron, który pomniejszoną do rozmiarów główki od szpilki fotografię połączył z wynalazkiem Charlesa Stanhope'a - miniaturowym mikroskopem. Takie fotomikroskopy nazywane są zwyczajowo "stanhopes" lub "Stanho-scopes". Były bardzo popularne w XIX wieku, umieszczano je w pierścieniach, wisiorkach, broszkach, suwenirach i jak się okazuje nożach. Generalnie tym nożom, chciał bym poświęcić osobny artykuł.

Nóż posiada pięć zdjęć, w tym trzech podpisanych: Lizzie Webster, Otero and Jaeger. Wrzucam go jako ciekawostkę.

Co do mojego noża, którego w pierwszej chwili określiłem, jako nóż z manufaktury Korna, okazał się…nożem firmy Bierhoff & Wever z Solingen. Niemniej dzięki niemu natknąłem się na historię firmy G.W. KORN.
Tutaj więcej: http://www.kosa.net.pl/korn-patent