Historia z polskimi produkcjami, rozpoczęła się kilka lat temu. Był to po części impuls zrodzony, po rozmowie z moim serdecznym kolegą śp.Januszem Łangowskim (twórcą strony www.navaja.pl).  
Janusz wiedział, że od lat zbieram noże kieszonkowe, on z kolei fascynował się historią polskich manufaktur, która była obok noży hiszpańskich, jego wielką pasją. Stąd podczas którejś z naszych rozmów, zatliła mi się myśl, zbierania okazów z różnych, polskich manufaktur, które mogły by stworzyć zbiór/kolekcję, która by poniekąd uzupełniała opus magnum Janusza, czyli jego pracę na temat polskiego nożownictwa, którą całym sercem polecam:
http://www.navaja.pl/polskie-noze/118-noz-w-polsce.html

I tak po kilku latach myślę, że udało się zebrać całkiem ciekawy zbiór noży, nie tylko składanych, a również fixedów, brzytew, kuchennych, czy zagranicznych noży, bazujących na stali polskiej produkcji.

Skupiałem się głównie na pojedynczych modelach danej manufaktury, coś na zasadzie modelu reprezentacyjnego, jednak czasem mam tych modeli więcej, jeśli dany producent już nie produkuje lub nie istnieje. 
Opisy poszczególnych manufaktur można znaleźć w osobnych postach na mojej stronie, jak również na stronie navaja.pl, tutaj raczej chciał bym pokazać noże, jakie udało mi się zgromadzić.

Ponad pokazanymi poniżej nożami, posiadam sporą ilość Gerlachów wszelkiej maści, ale dal nich przeznaczony jest osobny wątek, modeli noży zagranicznych w których użyto polskiej stali (lub z polskimi oznaczeniami), kilku cepelii, jak niezbędniki turystyczne polskiej produkcji (im kiedyś poświęcę osobny wątek).

Od góry:
SW Wrocław
BHH (huta "Pokój")
nóż zbójnicki
Wulping
Nóż Pana Grzegorczyka

prev next

Od góry:
Ento z Wrocławia
Pronowo z Wrocławia
ADIP 
CPS Poznań

prev next

Od góry:
K. Łubgan (Łódź), model Pionier

K. Łubgan (Łódź), model Traper

M.Z.Z Szulc z Łodzi

MARC z Gdyni
Eugeniusz Bajor z Oławy

prev next

Od góry:
Alfons Mann z Warszawy
FSO Warszawa
Wójcicki, Przedbórz

Stojadła, Stojadła
Endence

prev next

Michalski, Przedbórz

Częstochowska Fabryka Igieł, później POLGAL

CZ-WA, Częstochowa - dwa górne

ELEKTROMETAL (EL-ME), Łódź

Od góry:
Bieńkowski
Starobielska Fabryka Kos, Wapienica

Fabryka Samochodów Małolitrażowych, Bielsko-Biała

Starobielska Fabryka Kos, Wapienica

prev next

BHH, Huta Pokój

WZO (niezidentyfikowany producent). Z drugiej strony klingi, napis "nierdzewne":

Zbiór nożyków/breloków, reklamowych, głównie związanych z polską motoryzacją, ale i nie tylko: